HOMEHOME.htmlshapeimage_1_link_0
ABOUT USABOUT_US.htmlshapeimage_2_link_0
DIVISIONSDIVISIONS.htmlshapeimage_3_link_0
RECREATIONRECREATION.htmlshapeimage_4_link_0
INVENTORYINVENTORY.htmlshapeimage_5_link_0
INFORMATIONINFORMATION.htmlshapeimage_6_link_0
CONTACT USCONTACT_US.htmlshapeimage_7_link_0
 
back to RECREATIONRECREATION.html
Amenities:
Hardwood Basketball Court
Weight Room
Indoor Track
Game Room
Indoor Fun Center
Senior Area
Aerobics Room

Library:
Computer Lab
Adult Reading Area
Kids Reading Area.
Recreation Center Leader: 
Roger Mercado
Recreation Staff: Amanda Agent,
Angel Carrillo, Brenda De La Peña, 
Omar Espinoza, Victor Tijerina III,
Ruth Sierra, and Felipe Zuniga. 
Custodians: Teresa Garcia, Julian Gonzalez,
and Diana Martinez.
Click for Location Maphttp://www.cityoflaredo.com/parks/maps/fasken.pdf
Hours of Operation
Monday - Friday
8 am - 9:45 pm
*****
Saturdays
10 am - 1:45 pm
(Weight room &
Basketball gym Only)
Barbara Fasken Community Center
15201 Cerralvo Dr.- 956.729.4630
Monthly Calendarhttp://www.cityoflaredo.com/parks/calendar/fasken_cal.pdf
Monthly Newsletterhttp://www.cityoflaredo.com/parks/newsletters/fasken_news.pdf
Monthly Programminghttp://www.cityoflaredo.com/parks/newsletters/fasken_prog.pdf
WHAT’S NEW?
PICTURESpictures.html
PoolsAquatics.html
ParksINVENTORY.html
Upcoming EventsUpcoming_Events/Upcoming_Events.html
Past EventsPast_Events/Past_Events.html
FAQFAQ.html
Leaguesleagueshome.html
FieldsFIELDS.html
We are proud of our Tae Kwon Do participants! They attended a Tournament in the City of Austin on April 14th, 2018. Congratulations!
Sophia Lopez, 1st place in combat & 1st place in forms; Miranda Mendoza, 1st place in combat & 2nd place in forms; Omar Mendoza, 1st place in combat, 2nd place in forms; Marisela Chavez, 2nd place in combat, 1st place in forms; Humberto Osornio, 1st place in combat & 3rd place in forms.

We are proud of our Tae Kwon Do participants! They attended a Tournament in the City of Austin on April 14th, 2018. Congratulations!

Sophia Lopez, 1st place in combat & 1st place in forms; Miranda Mendoza, 1st place in combat & 2nd place in forms; Omar Mendoza, 1st place in combat, 2nd place in forms; Marisela Chavez, 2nd place in combat, 1st place in forms; Humberto Osornio, 1st place in combat & 3rd place in forms.